Tréninky

Šachový kroužek mládeže * sezóna 2011-12

"Hodiny šachu by mohly ve škole doplnit hodiny matematiky. Zlepšují kombinační, strategické, logické myšlení i paměť."
Martin Kubala, odborník na výchovu talentovaných dětí* klikni pro zvětšení
 
 
Přečetli jsme…MFDNES 11.srpna 2011
 
Šachy by se měly učit ve škole, říká expert
 
„Hodiny šachu by mohly ve škole doplnit hodiny matematiky. Zlepšují kombinační, strategické, logické myšlení i paměť. Martin Kubala, odborník na výchovu nadaných dětí
 
V Česku neumíme rozvíjet talenty, a navíc devět z deseti výjimečných dětí zůstane neodhaleno. Docent olomoucké Univerzity Palackého Martin Kubala má za to, že zlepšit situaci by mohly šachy. Nejraději by je zavedl do základních škol jako samostatný předmět. O vlivu šachové hry na rozvíjení intelektu hovořil na konferenci Světové rady pro nadané a talentované děti, která právě probíhá v Praze. „Hodiny šachu by ve škole mohly doplnit hodiny matematiky,“ říká Kubala.
Co vás na ten nápad přivedlo?
Šachová hra zlepšuje kombinační, strategické myšlení a logické myšlení. Podporuje paměť, schopnosti soustředění i fyzickou kondici, výdrž. Hodina v základní škole trvá 45 minut, protože dítě není s to se déle soustředit. Ale šachová partie trvá běžně čtyři hodiny, často i déle. Tato hra rozvíjí i kreativní myšlení a flexibilitu. Naučíte se také hospodařit s časem. Za dvě hodiny musíte udělat čtyřicet tahů, jinak automaticky prohráváte.
Můžete vliv této hry na rozvoj inteligence nějak doložit?
Léta spolupracuji s Beskydskou šachovou školou ve Frýdku-Místku, kde jsem i sám šachově vyrůstal. Jenom letos jsme v těchto kroužcích podchytili 230 dětí ze sedmi mateřských škol. Jeden z trenérů letos v rámci bakalářské práce srovnal mentální dovednosti předškoláků, kteří jeden rok trénovali šachy, se skupinou těch, kteří je nehráli. Pomocí psychologických testů zjistil, že ti první měli ve všech výše uvedených dovednostech výrazně lepší výsledky.
Znamená to:hrajte šachy a zvýšíte si IQ?
Spíš bych to formuloval tak, že hra trénuje mozkovou činnost, může také pomoci rozvíjet osobnost a disciplínu. Když budete často zvedat činku, naroste vám sval, podobně mozek se po tréninku stane výkonnější.
S povinnými hodinami šachu v základní škole bychom byli ve světě průkopníky, ne?
Jen co vím, tak třeba arménský prezident letos vyhlásil, že v tamních školách budou šachy povinné. S odůvodněním, že chce mít inteligentní národ, což je zároveň předpoklad k prosperitě.
Hádám, že budete zastáncem povinné maturity z matematiky.
Někdy mi přijde, že u nás se z generace na generaci přenáší taková póza, že matematika je „fuj“. Přitom jde jen o to, najít si k ní cestu. Matematika jako jeden z mála předmětů nutí děti myslet. Přesto bych nutně netrval na tom, aby maturita z matematiky byla povinná. Alternativou by mohla být všeobecná zkouška z přírodovědných předmětů zahrnujících kromě matematiky i fyziku, chemii a biologii.
Nechal jste si změřit inteligenci?
Nikoli, i když nějaké testy jsem v životě dělal. Pro mě je inteligenční kvocient jen číslo, inteligence je těžko uchopitelná veličina. Někdo může mít IQ třeba 150, ale bez sociální inteligence nebo píle své schopnosti neuplatní.
Proč všichni rodiče tak prožívají vše, co souvisí s inteligencí potomků?
Přehnané ambice jsou někdy spíš na škodu. Své syny, kterým je teď šest a osm let, jsem na žádné testy nehnal. Mám radost, že se všestranně zajímají o okolní svět, začali hrát šachy. Každé dítě má nadání na něco a úkolem rodičů je to něco objevit. Proto se vyplatí nabízet dětem různé činnosti, aby ten jejich talent vyplul na světlo. Nic jim ale nevnucovat.
Ivana Karásková


Autor: Petr Ďoubal | Vydáno dne 14. 08. 2011 | 2279 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Kalendář akcí
Databáze neobsahuje žádnou novinku.
Partneři ŠO
Město Chotěboř
chotebor.gif, 1 kB
www.chotebor.cz
Vesa Česká Bělá
vesa.png, 1 kB
www.vesa-velhartice.cz/

Okresní sdružení sportů
Havlíčkův Brod
cus.png, 1 kB
www.sportvysocina.cz

Roboterm spol. s.r.o. Chotěboř
roboterm.gif, 2 kB
www.roboterm.cz
Chotěbořské strojírny, a.s.
Chotěboř
strojirny.jpg, 1 kB
www.chss.cz
COOP družstvo HB
Havlíčkův Brod
coop.jpg, 2 kB
www.coophb.cz

GLOBAL SERVIS s.r.o. Chotěboř
gs.gif, 1 kB
www.globalservis.cz

© 2007 | chotebor.chesspce.cz | Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. | Layaut upravil Petr Ďoubal ml. | Vstup pro administrárora

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server