OP v praktickém šachu

OP v praktickém šachu * 54. ročník - 2007 * výsledky

První únorový pátek skončil padesátýčtvrtý oddílový přebor v praktickém šachu. Přinesl opakování již vyzkoušeného a úspěšného hracího systému, urputné boje v základních i finálových skupinách a premiérového vítěze.

Turnaje se zúčastnilo 16 hráčů, kteří byli rozdělení podle ELA do dvou základních skupin. Zde se utkali každý s každým a první dva hráči ve skupinách postoupili do finálové skupiny o 1.- 4. pořadí, třetí a čtvrtí ze skupin hráli ve skupině o 5.- 8. pořadí, pátí a šestí se utkali o 9.- 12. pořadí a sedmí a osmí hráli ve skupině o 13.- 16. pořadí. Výsledky vzájemných partií hráčů ze základních skupin, kteří postoupili do stejné skupiny o celkové pořadí, se započítávaly. Celkem tedy sehrál každý hráč 9 partií, sedm v základní skupině a dvě ve skupině o celkové pořadí.

Skupinu "A" vyhrál přesvědčivě Milan Fiala a svými výkony se pasoval do role favorita přeboru. Druhé pořadí obsadil "útočník" Tomáš Krejčík, který zasáhl do OP po několikaleté pauze. Třetí skončil loňský celkový vítěz Josef Hospodka, který po slabším začátku vše vyhrál, ale postup do finálové skupiny již nedohonil. Další pořadí skupiny se obešlo již bez překvapení a kopírovalo Elové nasazení hráčů.

Skupina "B" bylo mnohem vyrovnanější a o finálovou účast bojovalo dokonce šest hráčů. Nakonec se prosadili favorité Jan Zvěřina a Jaroslav Štolfa a bez prohry postoupili do finále. Jedna prohra odsunula do druhé skupiny Karla Tomka a Petra Ďoubala, do třetí se propadli výše nasazení Michal Čermák a Milan Michal. Žáci na dalších místech sbírali cenné zkušenosti.

Ve finálové skupině o 1.- 4. pořadí dokázal Jan Zvěřina přidat k remíze dvě výhry a stal se tak poprvé, naprosto zaslouženě, oddílovým přeborníkem v praktickém šachu. Druhý skončil Jaroslav Štolfa, který přišel o titul až prohrou v poslední partii přeboru. Třetí místo bral po vyrovnaných výkonech útočně naladěný Tomáš Krejčík a se čtvrtým pořadím se po dvou finálových prohrách musel spokojit Milan Fiala.

Ve skupině o 5.– 8. pořadí nenašel rozjetý Josef Hospodka vážného soupeře a zaslouženě obsadil páté místo. Tři finálové remízy znamenaly šesté pořadí pro Petra Ďoubala a o sedmé a osmé pořadí se rozdělili při rovnosti všech pomocných hodnocení Karel Kajínek a Karel Tomek.

Třetí skupina byla bojem mezi nastupující generací mladých a zkušenými hráči. Úspěšnější byli jednoznačně ti mladší. Oba získali po dvou bodech, což pro Tomáše Novotného znamenalo celkové deváté pořadí a pro Michala Čermáka, jediného hráče bez plichty v celém turnaji, pořadí desáté. Jedenácté a dvanácté pořadí si při rovnosti bodů rozdělili Břetislav Pour a Milan Michal.

Čtvrtá skupina byla soubojem hráčů žákovské kategorie s nestorem OP Ladislavem Pátkem. Z něj nakonec vyšel vítězně nejlepší chotěbořský žák Pavel Mandl a bral třinácté pořadí. Čtrnáctý skončil Ladislav Pátek, účastník přeborů od roku 1953 a vítěz z roku 1961!!! Patnáctý skončil benjamínek přeboru Jan Tůma a šestnáctý Daniel Odehnal.

Oddílový přebor proběhl bez problémů a v řádných hracích termínech. Postupový hrací systém přinesl hlavně do základních skupin mnohem větší dramatičnost a bojovnost. Finálová skupina se pochopitelně hrála na "ostří nože", v ostatních finálových skupinách, kde už "o tolik nejde", se trošku taktizovalo. Potěšilo, že se turnaje zúčastnilo více hráčů než vloni, zvýšila se i herní úroveň turnaje. Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za účast, korektní hru a sportovního ducha.

Autor: Petr Ďoubal | Vydáno dne 19. 02. 2008 | 1849 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek