Výsledky

KRAJSKÝ PŘEBOR 1 PDŠS * 4. kolo

TJ ŠO Chrudim B - CHS Chotěboř   5 - 3
Bodovat, nejlépe vyhrát, to byl cíl chotěbořských šachistů v dalším kole krajského přeboru v Chrudimi. Domácí nastoupili v předpokládané sestavě a určitě nebyli proti našemu týmu favority. Přesto dokázali naplno bodovat k čemuž jim výrazně pomohl "tragický výkon" chotěbořských hráčů.
Přidány všechny partie 4. kola.


Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

1.Malivánek Jiří 21351 - 0 Petrus Luděk
2028
2.Němec Pavel
2255
1 - 0Fiala Milan
1889
3.Krys Jaromír
2082
0 - 1
Tůma Jiří
2264
4.Kokeš Bohuslav
20190 - 1
Ondráček Ondřej
2155
5.Linhart Zbyněk
19351 - 0Linhart Jan
1967
6.Bartoš Martin
17651 - 0Novotný Tomáš
1920
7.Němec Bohumil
18211/2Krejčík Tomáš
1900
8.Starý Lukáš
19021/2 Tůma Jan
1705

"Posílám pár svých keců k nedělnímu zápasu a protože nevím, jak se to dohrávalo za sebou, tak jsem to napsal zase podle šachovnic" začíná svoji reportáž mladý a neklidný Jan Linhart.

1) Na první šachovnici s černými opět nastoupil náš velký chotěbořský tahoun, tentokráte proti zkušenému ligovému hráči, který se rozhodl vést proti sicilské útok ve stylu s f4 namísto d4. Vzniklá pozice byla komplikovaná a jakákoli výhoda se v ní musela získávat velice pozvolna, tedy šlo spíše o psychologický poziční boj. Tento se nakonec ukázal být výhodnější pro chrudimského hráče, který postupně dokázal černého zatlačit a získat bod.

2) Na šachovnici druhé jsme byli od začátku ve velké nevýhodě, neboť náš hráč z hlediska elového hodnocení za svým protivníkem značně pokulhával. Kromě toho je tento protivník již dlouholetým pravidelným hráčem s kopcem zkušeností tak vysokým, že by mohl činit výzvu pro kdejakého zdatného horala. Milan ovšem projevil rozhodnou touhu kopec zdolat a vrhnul se s bílými do ostré pozice, v níž černý obětoval pešce za prudkou aktivitu svých figur. Bohužel se komplikace ve dvojsečné pozici s šancemi na obou stranách ukázaly být smrtelnými pro bílého krále, který zůstal v centru. Jinými slovy, Milan těsně před vycholem kopce ukouzl a skutálel se dolů do údolí, kde na něho žádné body nečekaly.

3) Trojku tuto sezónu standardně obsazuje hvězdná chotěbořská posila, která zatím ve všech kolech spolehlivě bodovala. Tentokráte Jirka rozehrál černými vyhrocenou a v minulosti dosti často nedoceňovanou Čeljabinskou variantu sicilské, v níž se černý často musí velmi přesně orientovat, aby se hned záhy nedostal do potíží. Naštěstí v tomto zápase bílý svým rozmístěním figur nekladl na přesnou hru černého tak velké nároky, a proto Jirka pohodlně vyrovnal a zaútočil. Tato partie uzavírala (pro nás v té době již prohraný) zápas tím, že bílý udělal pod tlakem chybu, načež skončil v matu. Sice to potěšilo, ale už to zkrátka k ničemu nebylo.

4) Mistrovskou lavírovací schopnost jsme mohli vidět na čtyřce. Ondřej si v klidu rozehrál sicilskou, kde v podstatě hned v zahájení vyměnil oba své koně za soupeřova koně a střelce. Přestože tedy už on sám žádného koně neměl, hbitě si ve svém postavení vytvořil hned několikero pevných opěrných bodů, ovšem s tím jediným nedostatkem, že na ně už prostě neměl čím skočit (nazvěme to úskočným klamným manévrem na zmatení soupeře a rozvrácení jeho sebevědomí). Tím si vysloužil malinko horší postavení. Nakonec na šachovnici nebyly ani věže, zbyly pouze dámy a dvě lehké figury, tj. Ondřejovy dva chabí střelci a soupeřův střelec a supr kůň na centrálním poli d4. Pak ale Ondřej pronikl do všech jemností a tajů pozice a vskutku lahůdkovou technickou činností obchvatmo zaktivizoval dámu, rozehrál oba střelce a supr černému koni zbyly jen oči pro pláč. Náš bod. Ale ten byl.

5) Partie páte šachovnice byla rozehrána trošku nešťastně. Honza v královské indické obraně aktivně a ladně rozvinul síly, ale nevšiml si, že v pozici za tu dobu uzrál jeden docela hezký kombinační obrat, který jak jeho samotného, tak i jeho figury značně rozladil. Výsledek byl ten, že přišel jak o pěšce, tak o veškerou aktivitu. O žádné kompenzaci tedy v tomto případě nemohla být ani řeč. Zničehonic však přesto vznikla na šachovnici ve střední hře mlha, v níž starší z dua Linhartů zaklopýtal a div že nevypustil všechnu svou výhodu. Honza znovu zmobilizoval své síly a v situaci, když už už začínala svítat šance alespoň na remízu, zjistil, že prohrál na čas. Sám to pak zhodnotil slovy "buď ty vtěřiny skákaly po dvou, anebo špatně vidím". Inu, hloupá a zbytečná prohra, ale i takové se v praxi dějí.

6) Na šestku jsme posadili Tomáše. Tedy, on se tam vlastně posadil sám, navzdory nevalně chmurnému faktu, že předchozí noc vydatně prohýřil. To mu bohužel pro nás ubralo malinko na pozornosti a rozhodně ani nepřidalo na soustředění, čímž na této šachovnici pro nás vznikl jistý handicap. Nicméně, vše začalo skvěle, Tomáš hrál svým stylem "od boku" a hle, trefil do černého. Získal pěsce a vyhranou pozici. Soupeř se sice ještě zoufale zachraňoval, ale ničeho hmatatelného nedosáhl. Ti z vás, kteří si pročetli výsledky, se asi na tomto místě podivují, proč tam svítí pro našeho hráče hrdá nula. No, zdůvodnění je následující. Tomáš si ve vyhraném postavení místo toho, aby zahrál vítězný tah, uvědomil, že už ho partie nebaví, a dobrovolně se vzdal.

7) Náš kapitán na sedmé šachovnici vedl černé figury. Brzy v zahájení směnil dámy a přešel do klidné střední hry, kde stál pevně, bezstarostně i šancovně. Jeho hra byla důsledná, a proto ani náhodou nemohl prohrát. Ovšem na jednom nebo dvou místech to na první podívání vypadalo, že jeho hra nebyla důrazná, a nejspíš proto nemohl ani vyhrát.

8) Osmou šachovnici obsadil stejně jako v prvním utkání sezóny nejmladší člen našeho týmu, hostující hvězda na vzestupu, Honzík Garri Tůma. Ve francii držel s bílými vyrovnanou až mírně lepší pozici s příjemnými útočnými možnostmi. Když mu ale soupeř ještě za nejasného stavu zápasu nabídl remízu, takticky ji podle hesla "každá půlka dobrá" přijal.

Hodnocení velkého hráče: Naprosto zbytečná prohra, která se neměla konat...K postupu do ligy holt už musíme všechno vyhrát a Polabiny ještě jednou klopýtnout! Jediným pozitivem je zrod nové reportérské hvězdy, časem by měli články doplnit fotografie a třeba i diagramy a rozbory partií. Jupííí! 

Informace o všech krajských soutěžích (soupisky, výsledky, tabulky, zápisy) naleznete na svazové adrese: http://db.chess.cz/soutez.php.
Autor: Jan Linhart | Vydáno dne 29. 11. 2010 | 1277 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Kalendář akcí
Databáze neobsahuje žádnou novinku.
Partneři ŠO
Město Chotěboř
chotebor.gif, 1 kB
www.chotebor.cz
Vesa Česká Bělá
vesa.png, 1 kB
www.vesa-velhartice.cz/

Okresní sdružení sportů
Havlíčkův Brod
cus.png, 1 kB
www.sportvysocina.cz

Roboterm spol. s.r.o. Chotěboř
roboterm.gif, 2 kB
www.roboterm.cz
Chotěbořské strojírny, a.s.
Chotěboř
strojirny.jpg, 1 kB
www.chss.cz
COOP družstvo HB
Havlíčkův Brod
coop.jpg, 2 kB
www.coophb.cz

GLOBAL SERVIS s.r.o. Chotěboř
gs.gif, 1 kB
www.globalservis.cz

© 2007 | chotebor.chesspce.cz | Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. | Layaut upravil Petr Ďoubal ml. | Vstup pro administrárora

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server