Výsledky

KRAJSKÝ PŘEBOR 1 PDŠS * 11. kolo

TJ CHS Chotěboř A - ŠK Vysoké Mýto C   6,5 - 1,5

Co je to koncert? Koncert je když rozechvělé struny ladně se svíjí pod houslistovým smyčcem, vedeným pevnou rukou a chladnou hlavou. Však stejnětak je koncert, když se král rozechvělého šachisty svíjí pod mohutným figurovým útokem, vedeným pevnou rukou a chladnou hlavou. Na apríla se chotěbořská šachová klubovna proměnila v koncertní síň.

 Konečně se vším všudy. Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

1.Ondráček Ondřej21491 - 0Kučera Jan1967
2.Linhart Jan19561/2Hájek Jaroslav1958
3.Tůma Jiří22711 - 0Podgorný Radim1808
4.Petrus Luděk20020 - 1
Marinov Peter1746
5.Hospodka Josef17991 - 0Ptáček Miloslav1801
6.Sukdolák Radek19011 - 0Nedelčev Radim1572
7.Fiala Milan18461 - 0Kališ Vladislav ----
8.Rychlý Tomáš18821 - 0 Knikdo1882

A jak to všechno probíhalo, aneb jak
se Pepik proměnil v louskáček na oříšky drtivé síly, jak se z Radka stal ostrý otvírák na konzervy a jak se Milan přetransformoval v obrovský nezastavitelný parní válec.
 
1. šachovnice: Ondřejova partie byla nejpůvabnější v tom, že neměla naprosto žádný děj. Již v desátém tahu přehlédl jeho soupeř jednoduchý taktický obrat, který vynuceně vedl ke ztrátě figury. Ondřej si tak z posledního zápasu sezóny odnesl v kapse celý krásný bod. S bílými je prostě téměř neporazitelný.
2. šachovnice: Partie na druhé desce již byla o něco delší a živější. Oba zúčastnění se pozvolna připravili na steč, aniž by při tom překročili pomyslnou rýhu procházející mezi čtvrtou a pátou řadou šachovnice. Zatímco bílá hostující armáda se shlukovala poblíž královského křídla, černé domácí pluky se štosovaly kolem dámského křídla. Na královském křídle došlo k průlomu dříve, ale ve chvíli, kdy útok vedený rozzuřenou bílou dámou s dvěma střelci po boku a dvěma věžemi v zádech vyčpěl, zůstal bílý o pinďu chudší a zachraňoval horší koncovku. Povedlo se, neboť k průlomu na dámském křídle nedošlo. Nastal smír.
3. šachovnice: Na trojce usedl ke světlým figurám Jirka a už od začátku bylo jasně patrné, že půjde o hluboký strategický boj založený na kontrole otevřených i polootevřených linií a opěrných bodů. Zahájení nejspíš ani pro jednoho z hráčů neobsahovalo žádné překvapení, střední hra se pak nesla ve znamení tvrdého pozičního lavírování a ke koncovce v této partii ani nedošlo. Důvodem k tomu bylo nedocenění skrytých dynamických možností ze strany vůdce tmavých figur. Příliš náhlé otevření pozice se rychle zvrtlo v jeho neprospěch, a proto záhy složil zbraně.
4. šachovnice: Jediná prohra našeho družstva se naprosto neočekávaně objevila na čtvrté desce, kde pracoval jeden z našich jinak nejpilnějších sběračů bodů, Luďa. Bránil se černými proti pekelně pevné výstavbě bílého, která se honosí přiléhavým pojmenováním "Stonewall". Bílý její pevnosti využil k organizaci atentátu na černého krále schovaného na g8. Náš hráč si ho zprvu moc nevšímal a v klidu započal aktivitu na dámském křídle. Ovšem když bílý prošpikoval černou rošádu nejprve koněm a posléze i věží, nebylo už nejmenších pochyb o tom, že onen atak myslí smrtelně vážně, přičemž to s černým začalo vypadat černě. Přesto se naskytla příležitost útok zcela odrazit, ale Luďa ji pod tlakem opomenul a prohrál.
5. šachovnice: Zde opět výhoda bílých kamenů pro naše družstvo a jejich velitel byl Pepik, který se pustil do výměnné španělské, jež slibovala spíše pozvolný vývoj s postupnou kulminací ostrosti potyček. Obě strany se rozhodly rošovat nadlouho, což mělo za následek zvýšenou hustotu výskytu figur v centru a na královském křídle. Jak první, tak i druhý, oponující, aktér obsadili svůj vlastní předsunutý bod, jeden sloupec a bylo úplně cítit, jak roste poziční napětí. To dosáhlo vrcholu, když černý uvedl do pohybu pěšce před vlastním králem, aby zaútočil. Pepik neváhal a rozjel včasnou protiakci na opačném křídle a v centru, čímž svému postavení zajistil obranyschopnost. Černý svůj útok nedotáhl, potratil materiál a vyvěsil bílou vlajku na znamení kapitulace a barvy vítězné strany.
6. šachovnice: Černé barvy pro nás, zahájení královským pěšcem, sicilská obrana, brzké vyrovnání, převzetí iniciativy, jasná převaha na naší straně. Radek ve své partii zuřivě sbíral soupeřovy figury zhruba stejným tempem, jako zkušený houbař sbírá v lese houby. Požíral soupeřův materiál tak rychle, jako dva měsíce hladovějící bernardýn požírá svůj oběd. Figury, které soupeři vyhodil, se na stole hromadily jedna vedle druhé asi tak, jako se prázdné panáky hromadí na barové desce vedle notorického alkoholika zapíjejícího žal, zatímco četnost vyhozených Radkových figur byla zhruba stejně malá jako četnost případů, kdy profesionální violoncellista hraje v orchestřišti na buben. Brzy bylo po všem a my se radovali z dalšího bodu.
7. šachovnice: V Milanově partii došlo k tomu, k čemu už v četných partiích hraných silnějšími profesionálními i slabšími kavárenskými hráči dávných i nedávných dob došlo několikrát. A sice k důkazu toho, že držet otráveného pěšce, kterého bílý obětovává v dámském gambitu, je nesmysl. Milan v mžiku získal takovou poziční sílu, jaká se uvolňuje například když vybouchne kotel. Bez soucitu, respektu i slitování se začal valit na soupeře stejně jako voda zavaluje údolí, když se protrhne přehradní hráz. V dalším potom rozvracel soupeřův odpor s přesně takovou mohutností, se níž bouřící uragán vyvrací stromy ze země. A když se živel uklidnil, zůstala soupeřova pozice naprosto vymetená. Nebyl úkryt pro krále, nebyly materiální prostředky, které by mu ho mohly dodatečně zajistit. Nebylo nic. Byl mat.
8. šachovnice: Zdaleka nejpikantnější podívanou však dopřála všem přítomným bojovníkům osmá šachovnice. Kdykoliv kolem ní nějaký hráč, ať už z domácího nebo hostujícího družstva, prošel, nemohl přijít na to, kdo vlastně stojí lépe a kdo by asi tak mohl hrát na výhru. Pozice byla neustále značně spletitá a komplexní a jakýkoliv pokus o její zhodnocení na základě všeobecně známých šachových strategických pravidel byl zoufale marný. Ani ti nejzkušenější hráči s tím nejvytříbenějším pozičním cítěním nebyli ani v jednu chvíli schopni situaci na osmé šachovnici nijak myšlenkově uchopit a začít s ní pracovat, natož aby zvládli udělat jasný a racionálně podložený hodnotící závěr. A není divu, neboť na poslední šachovnici se nám po celou dobu zápasu rozkládalo základní postavení, když ji hosté ponechali neobsazenou. Tomáš tak získal zasloužený kontumační bod.
 
Hodnocení kapitána:  Dobrá práce.
 
Hodnocení uplynulé sezóny: Začátek se nám vůbec nepovedl, možná to byla smůla, možná osud, možná síla soupeřů. V závěru jsme se, pravda, trochu zmohli a porazili alespoň tolik družstev, kolik nám stačilo na udržení se v soutěži. Nicméně, něco nám určitě chybělo. A ať už to bylo cokoliv, musíme to vybalit příští rok.


Autor: Jan Linhart | Vydáno dne 01. 04. 2012 | 1853 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Kalendář akcí
26.01.2020:
Aktuální informace a výsledky najdete na našem FACEBOOKU.

20.01.2020:
POZOR! POZOR! POZOR! PDŠS přesunul oddílové weby na jiný server což se projevilo v nefunkčnosti chotěbořských stránek. Došlo k narušení php souborů, nefunguje vkládání a správa článků. Jsme proto nuceni vytvořit stránky nové! Omlouváme se čtenářům a příznivcům za dočasnou nefunkčnost stránek! Petr Ďoubal  
Partneři ŠO
Město Chotěboř
chotebor.gif, 1 kB
www.chotebor.cz
Vesa Česká Bělá
vesa.png, 1 kB
www.vesa-velhartice.cz/

Okresní sdružení sportů
Havlíčkův Brod
cus.png, 1 kB
www.sportvysocina.cz

Roboterm spol. s.r.o. Chotěboř
roboterm.gif, 2 kB
www.roboterm.cz
Chotěbořské strojírny, a.s.
Chotěboř
strojirny.jpg, 1 kB
www.chss.cz
COOP družstvo HB
Havlíčkův Brod
coop.jpg, 2 kB
www.coophb.cz

GLOBAL SERVIS s.r.o. Chotěboř
gs.gif, 1 kB
www.globalservis.cz

© 2007 | chotebor.chesspce.cz | Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. | Layaut upravil Petr Ďoubal ml. | Vstup pro administrárora

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server