PŘEBOR ŠKOL KRAJE VYSOČINA

Autor: Petr Ďoubal <doubalpetr(at)seznam.cz>, Téma: Turnaje, Vydáno dne: 03. 03. 2019

Žďár nd Sázavou 01.03.2019  Krajské kolo přeboru škol proběhlo první březnový pátek ve Ždáru nad Sázavou. Hrálo se ve třech věkových kategoriích, právo učasti měla vždy první dvě družstva z okresních kol. Chotěbořské školy reprezentovala opět tři družstva, která vybojovala jeden titul krajských přeborníků a všechna tři se kvalifikovala do republikového kola ...

Kategorie 1 /1.-5. třída/:
Po tom, co ZŠ Buttulova nepostavila tým ani do okresního kola, zastupovalo chotěbořské nejmladší naděje družstvo ZŠ Smetanova. V devítikolovém turnaji se od začátku pohybovalo na čelních místech a nakonec obsadilo druhé místo a postoupilo do republikového finále. Vítěze, družstvo ZŠ Kollárova Jihlava, sice porazilo 3:1, ale semtam nějaký bodík ztratilo a v celkovém pořadí daném součtem všech uhraných bodů jim na vítěze jeden chyběl. Na třetím místě skončilo družstvo ZŠ V Sadech Havlíčkův Brod. Družstvo "Smetanky" hrálo v sestavě Robert Jun /8,5 bodu z 9 partií/, Lukáš Nejedlý /8 bodů z 9 partií/, Rostislav Jun /7,5 bodu z 9 partií/ a Max Doležálek /5,5 bodu z 9 partií/.
Celkové výsledky kategorie 1
Kategorie 2 /6.-9.třídy a odpovídající ročníky víceletých gymnázií/:
Družstvo chotěbořského Gymnázia nastoupilo v této kategorii poprvé a hned patřilo k nejlepším. Aby také ne, když základ tvořili hráči, kteří v minulých letech hráli za úspěšný tým ZŠ Buttulova v první kategorii. Družstvo hrálo uplně přesně stejně jako náš zástupce v 1 kategorii. Bojovalo o čelo turnaje, porazilo vítěze Gymnázium Pelhřimov 3:1, pak nějaké body poztrácelo a skončilo na celkovém druhém místě s 1,5 bodovou ztrátou na vítěze, ale s jistotou postupu do republikového finále. Na třetím místě skončilo družstvo Gymnázia AD Fontes Jihlava. Družstvo hrálo v sestavě Viola Ruby Pejřimovská /6 bodů z 9 utkání, Tadeáš Rubel Pejřimovský /9 bodů z 9 zápasů !!/, Štěpán Zvolánek /8 bodů z 9 zápasů a na čtvrté šachovnici se střídali Filip Krupička /2 body z 5 zápasů/ a Eliška Křivská /2,5 bodu ze 4 zápasů/.
Celkové výsledky kategorie 2
Kategorie 3 /střední školy/:
Družstvo Gymnázia Chotěboř potvrdilo roli největšího favorita a s velkým náskokem pěti bodů získalo první místo a postup do republikového finále. Na druhém, postupovém místě, skončilo družstvo SŠPTA Jihlava A, třetí místo obsadilo družstvo VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou. Chotěbořské družstvo hrálo ve stejné sestavě jako vloni, Ruda Jun uhrál na jedničce 7 bodů, Ondřej Dejmal na dvojce 7,5 bodu, Petr Klabeneš na trojce 7 bodů a Šárka Volaninová na čtyřce plný počet 9 bodů.
Celkové výsledky kategorie 3
Republikové finále "Přeboru školních týmů" se uskuteční ve dnech 17.-19.června ve Zlíně. Většina našich hráčů již atmosféru finále dobře zná, prostředí ve Zlíně je opravdu skvělé, takže je to pro všechny určitě velice příjemný zážitek. A jen tak mimochodem, mít opakovaně tři družstva v jednotlivých kategoriích finálového turnaje je pro chotěbořské školy i chotěbořský šach velkým úspěchem...