Přebor školních týmů v šachu

Autor: Petr Ďoubal <doubalpetr(at)seznam.cz>, Téma: Soutěže družstev, Vydáno dne: 19. 01. 2019

Okresní kolo - Havlíčkův Brod  16.01.2019   V příjemném prostředí havlíčkobrodského hotelu Slunce uspořádal ŠO Jiskra Havlíčkův Brod okresní kolo přeboru škol v šachu. Hrálo se opět ve třech věkových kategoriích za účasti 24 školních týmů. O dvě postupová místa do krajského přeboru hrál v každé kategorii i jeden chotěbořský školní tým...

Záštitu nad přeborem převzal starosta Havlíčkova Brodu, senátor a v neposlední řadě i bývalý chotěbořský šachista Jan Tecl.

Kategorie 1 /1.-5.třída ZŠ, 10 účastníků/:

Kategorie najmladších hráčů měla nejpočetnější obsazení. Deset týmů se utkalo každý s každým, celkové pořadí bylo dáno součtem všech uhraných bodů. Družstvo ZŠ Smetanova Chotěboř vyhrálo všechny své zápasy a s celkovým počtem 28,5 bodu skončilo na prvním místě celkového pořadí. Druhé postupové místo obsadilo družstvo ZŠ V Sadech Havlíčkův Brod s 27,5 bodu a třetí skončilo družstvo ZŠ Oudoleň s 26 body. Pro mě bylo největším překvapením neúčast druhého chotěbořského družstva ze ZŠ Buttulova.... Vítězné družstvo ZŠ Smetanova hrálo v sestavě Robert Jun /6,5 z 9/, Lukáš Nejedlý /9 z 9/, Rosťa Jun /9 z 9/ a Max Doležálek /4 z 9/.

Celkové pořadí kategorie 1

Kategorie 2 /6.-9.třídy ZŠ a příslušné ročníky víceletých gymnázií, 9 účastníků:

Poprvé v historii hrálo i chotěbořské družstvo. Na chotěbořském Gymnáziu začali studovat hráči a hráčky, kteří v minulých letech hráli kategorii 1 a teď vytvořili perspektivní tým i do dalších let. Tým Gymnázia Chotěboř vyhrál všech osm zápasů, uhrál 29 bodů a s výrazným náskokem získal první místo. Na druhém postupovém místě skončil překvapivě s 23 body tým ZŠ Havlíčkova Borová, třetí skončilo družstvo ZŠ Wolkerova Havlíčkův Brod s 18 body. Vítězné družstvo Gymnázia hrálo v sestavě Viola Ruby Pejřimovská /7 z 8/, Tadeáš Rubel Pejřimovský /8 z 8/, Štěpán Zvolánek /7 z 8/ a na poslední šachovnici se střídali Filip Krupička /4 ze 4/ a Eliška Křivská /3 ze 4/.

Celkové pořadí kategorie 2

Kategorie 3 /střední školy, 5 účastníků/:

Družstvo Gymnázia Chotěboř bylo naprosto suveréní, vyhrálo všechny čtyři zápasy a s 15 body skončilo na prvním místě. Druhé postupové místo vybojovalo s 10 body Gymnázium Havlíčkův Brod, třetí skončila s 8,5 body SPŠS Havlíčkův Brod. Vítězné družstvo Gymnázia hrálo v sestavě Rudolf Jun /3,5 ze 4/, Ondřej Dejmal /3,5 ze 4/, Petr Klabeneš /4 ze 4/ a Šárka Volaninová /4 ze 4/.

Celkové pořadí kategorie 3

Všechny tři týmy chotěbořských škol si vybojovali postup do krajského kola. Drtivá většina hráčů školních týmů jsou členy šachového oddílu TJ CHS Chotěboř. Krajské kolo "Přeboru školních týmů v šachu" proběhne v pátek 1.března 2019 ve Žďáru nad Sázavou. Tam to již bude výrazně těžší... Uvidíme, zda se opět podaří nějakému chotěbořskému týmu kvalifikovat se na republikové kolo.