OP v praktickém šachu * 53. ročník - 2006

Autor: Petr Ďoubal <doubalpetr(at)seznam.cz>, Téma: OP v praktickém šachu, Vydáno dne: 15. 01. 2007

Chotěbořští šachisté sehráli již padesátýtřetí oddílový přebor v praktickém šachu. Co přinesl? Opakování loňského docela úspěšného hracího systému, urputné boje hlavně v základních skupinách a staronového vítěze.

Turnaje se zúčastnilo 12 hráčů, kteří byli rozdělení podle ELA do dvou základních skupin.Zde se utkali každý s každým a první dva hráči ve skupinách postoupili do finálové skupiny o 1 - 4. pořadí, třetí a čtvrtí ze skupin hráli ve skupině o 5 - 8. pořadí a pátí a šestí se utkali o 9 - 12. pořadí.Výsledky vzájemných partií hráčů ze základních skupin, kteří postoupili do stejné skupiny o celkové pořadí, se započítavali. Celkem tedy sehrál každý hráč 7 partií, pět v základní skupině a dvě ve skupině o celkové pořadí.

Skupina "A" byla velmi vyrovnaná a každá prohra znamenala ztrátu nadějí na finálovou čtyřku. Nejlépe si nakonec vedli Milan Fiala a Karel Tomek, prohra odsunula do druhé skupiny Jaroslava Štolfu společně s remizovým králem Tomášem Novotným.

Skupina "B" proběhla podle ELOVÝCH předpokladů a do finálové skupiny postoupili dva nejvýše nasazení hráči, Josef Hospodka a Karel Kajínek. Na paty jim marně šlapal Petr Ďoubal a překvapivě i Ladislav Pátek, totálně vyhořel obhájce loňského prvenství Břetislav Pour, který se propadl až do skupiny o 9. až 12. pořadí.

Ve finálové skupině se dokázal nejlépe prosadit Josef HOSPODKA a připsal si po pěti letech na své konto další titul oddílového přeborníka, druhé místo obsadil po vyrovnaných výkonech Milan FIALA, třetí skončil vždy bojovně naladěný Karel TOMEK a skupinu uzavřel na čtvrtém místě Karel KAJÍNEK.

Ve skupině o 5. – 8. pořadí získal nejvíce bodů Petr ĎOUBAL a zaslouženě obsadil páté místo. O šesté a sedmé pořadí se při naprosto stejném pomocném hodnocení rozdělili remizový Tomáš NOVOTNÝ a trochu rezignující Jaroslav ŠTOLFA, skupinu uzavřel nestárnoucí bojovník Ladislav PÁTEK.

Ve skupině o 9. - 12. pořadí zabral Břetislav POUR a obsadil celkové deváté místo, desátý skončil ve svém prvním chotěbořském turnaji Michal ČERMÁK. O poslední dvě místa si to rozdali nejmladší účastníci přeboru. Úspěšnější byl Pavel MANDL, který tak skončil na jedenáctém místě, dvanáctý byl Milan BOŽOVSKÝ.

Oddílový přebor je již minulostí a proto můžeme rekapitulovat.Hrací systém přinesl do turnaje mnohem větší dramatičnost, a oproti dřívějším ročníkům, kdy se hrálo švýcarským systémem, i pevné hrací termíny.Přesto musím opět konstatovat, že ideálním stavem jsou dvě uzavřené skupiny o 8 až 10 hráčích, kteří se utkají každý s každým. Bohužel současný nezájem hráčů o oddílový přebor to zatím neumožňuje. Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za účast, korektní hru a sportovního ducha.